Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o najechaniu samochodu ciężarowego na samochód osobowy  na Autostradzie A4 w kierunku Krakowa. W karcie zdarzenia zawarto informację, że zakleszczona została jedna osoba i jest nieprzytomna. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego uzyskał dodatkowe informację od zgłaszającego, że osoba zakleszczona odzyskała przytomność, samochód ciężarowy przewozi miał węglowy oraz są wycieki płynów eksploatacyjnych.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów PSP zastano:
1. samochód osobowy Toyota Yaris (uszkodzony tył) w którym podróżowały trzy osoby. Dwie osoby opuściły pojazd o własnych siłach, a pasażerka jest zakleszczona w środku pojazdu i wymagała udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). Poszkodowana przytomna, w szoku, skarżąca się na ból kręgosłupa na odcinku szyjnym.
2. ciągnik siodłowy Scania z naczepą typu wanna przewożący miał węglowy (uszkodzony przedni lewy bok ciągnika). Kierowca ciągnika znajdował się na zewnątrz pojazdu oraz nie wymagał pomocy medycznej.
Oba samochody znajdowały się na kołach na pasie awaryjnym.

Działania zastępów PSP polegały na:
1. zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu jednego pasa ruchu Autostrady, rozwinięciu linii gaśniczej w zabezpieczeniu oraz odłączeniu klem akumulatora,
2. udzieleniu KPP zakleszczonej pasażerce (stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, tlenoterapia bierna, wsparcie psychiczne oraz termoizolacja)
3. wykonaniu dostępu (odgięciu drzwi) do poszkodowanej przy użyciu łomu wielofunkcyjnego Hooligan oraz ewakuacji z wnętrza pojazdu na noszach typu deska.
4. przekazaniu poszkodowanej wraz z kartą udzielonej kwalifikowanej pierwszej pomocy do ZRM.

W trakcie wykonywania czynności dolegliwości bólowe zgłosił drugi pasażer samochodu osobowego, któremu dzielono KPP w zakresie wsparcia psychicznego oraz opatrzeniu  powierzchownej rany lewej ręki. Lekarz zadysponował drugi Zespół Ratownictwa Medycznego(ZRM). Po przyjeździe drugiego ZRM poszkodowany został przekazany wraz z kartą udzielonej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poszkodowani zostali przetransportowani przez ZRM do Szpitala  w Mysłowicach na dalsze badania.

Pojazd osobowy został odholowany przez pomoc drogową, a ciągnik siodłowy z naczepą odjechał o własnych siłach.

Wprowadził: mł. asp. Przemysław Dudkiewicz

Przejdź do treści
Wersja kontrastowa
Zwiększ wielkość czcionek
Zmniejsz wielkość czcionek