10.04.2017
04.01.2017
30.09.2016
01.07.2016
Niedawno na nowo ruszyły prace przy budowie powstającej w Mysłowicach, nowoczesnej  komendy Państwowej Straży Pożarnej. Budynek będzie służył nie tylko strażakom, znajdzie się tam także Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydział Bezpieczeństwa Publicznego i Reagowania Kryzysowego a także centrum miejskiego monitoringu.
– Będzie straż pożarna, będzie zarządzanie kryzysowe, wydział bezpieczeństwa publicznego miasta, monitoring miejski. Obok strażnicy buduje się też pogotowie ratunkowe. (…) Zostało nam pół roku na wykorzystanie środków, które pozyskaliśmy niedawno i myślę, że do końca roku uda się to zrobić – mówi st. bryg. Krystyn Bebło, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.
Nowa komenda ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Ma tam powstać siedem podwójnych stanowisk garażowych dla pojazdów ratowniczych, część garażowo – warsztatowa, część logistyczna oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. W tym miejscu ma działać także załoga jednostki ratowniczo–gaśniczej z zapleczem i stanowisko kierowania komendanta miejskiego. Osobnym elementem będzie pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwoli przeprowadzić ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków. Budynek komendy PSP powstaje na pięciu działkach przy ul. Mikołowskiej, które władze miasta oddały na ten cel.  Miejsce inwestycji nie zostało wybrane przypadkowo – układ komunikacyjny pozwoli strażakom w szybkim tempie dostać się w różne rejony miasta. Poza udostępnieniem gruntów, miasto wspiera budowę strażnicy także finansowo.
–  W związku z tym, że urząd miasta będzie miał tutaj wydział bezpieczeństwa, monitoring, magazyn przeciwpowodziowy, miasto dało najpierw działkę pod tę budowę a także 2 miliony złotych na realizację tego przedsięwzięcia.  – dodaje st. bryg. Krystyn Bebło, Komendant PSP
– Co roku niestety musimy aplikować o te środki. W tym roku udało nam się pozyskać łącznie 6 milionów złotych, 5 milionów z budżetu państwa, milion z budżetu miasta. Myślę, że w tym roku zamkniemy obiekt i będzie w ponad 80% gotowy. (…)Pierwsze firmy weszły już na budowę. W sierpniu budowa ruszy pełną parą, także działamy. – zdradza st. bryg. Krystyn Bebło, Komendant PSP
Na tegoroczne prace z budżetu państwa oraz miasta łącznie przeznaczono 6 milionów zł. Jak przewiduje Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, w tym roku uda się ukończyć budowę w 80%. Tuż obok siedziby straży pożarnej powstanie także budynek pogotowia ratunkowego. Nowa strażnica, będąca jedną z najnowocześniejszych w kraju, to potężna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców, a zarazem kolejna wizytówka miasta.

Źródło: http://itvm.pl/2016/07/14/wznowiono-prace-przy-budowie-nowej-komendy-psp/

21.01.2016

08.05.2015
Prezentacja budowy siedziby KM PSP Mysłowice
PREZENTACJA

30.10.2014 r

Dla tych pojazdów jeszcze nie ma pomieszczeń i musza parkować pod gołym niebem, jednak już niebawem w tym miejscu znajdzie się nowoczesna jednostka straży pożarnej z garażami. Akt erekcyjny, zamknięty w kapsule z kamienia węgielnego, został wmurowany w fundamenty nowej strażnicy. W taki sposób uroczyście rozpoczęły się zasadnicze prace budowlane przy ulicy Mikołowskiej.
– Cieszę się, że doczekaliśmy tego momentu. Dzisiaj symbolicznie rozpocznie się budowa, choć przygotowania trwają już dosyć długo, łącznie z pozyskaniem działki, projektem i dzisiaj mamy rozpoczęcie budowy. – mówi bryg. Krystyn Bebło, Komendant PSP w Mysłowicach.
Zanim kamień węgielny został wmurowany, goście wydarzenia mieli okazję poznać historię mysłowickiej formacji straży pożarnej. Przedstawiciele wykonawcy przybliżyli natomiast projekt nowej jednostki, opisując jak będzie wyglądała nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Budynek ma być nie tylko miejscem spełniającym wszystkie wymogi pracy strażaków, ale przedsięwzięciem na miarę XXI wieku z zastosowaniem najnowszych rozwiązań proekologicznych.
– Jest to pierwszy tak nowoczesny projekt, który będzie posiadał rozwiązania na wskroś proekologiczne, które będą miały na celu zarówno dbanie o środowisko jak i potanienie eksploatacji budynku. Budynek będzie pionierskim rozwiązaniem, przede wszystkim jeśli chodzi o budownictwo użytkowe. – wyjaśnia Ewa Bobkowska, prezes zarządu spółki PA nova S.A. – wykonawcy inwestycji.
Nowa strażnica powstaje na działkach przekazanych na ten cel przez miasto przy ulicy Mikołowskiej. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – lokalizacja pozwoli strażakom oszczędzić cenne minuty, które tracą na wyjazd z obecnej strażnicy znajdującej się w centrum miasta.
– Sytuacja komunikacyjna w centrum miasta jest taka, a nie inna. Mysłowice mają 650 lat; szerokość naszych dróg w centrum powoduje, że jest coraz ciaśniej. Strażacy mają przez to kłopot z wyjazdem, a tutaj liczą się minuty by zdążyć na czas. – mówi prezydent Edward Lasok.
Koszt 17,5 mln złotych przeznaczonych na tę inwestycję to nie tylko nowa siedziba dla straży pożarnej – w tym miejscu będzie się znajdować także siedziba Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz stacja pogotowia ratunkowego. Zintegrowanie tych ważnych służb w jednym miejscu pozwoli im skuteczniej i sprawniej działać na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mysłowic.
Zamknięty w kapsule akt został wmurowany przez prezydenta Edwarda Lasoka, przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Łukaszka, prezes Ewę Bobkowską, autora projektu strażnicy Arkadiusza Nagiecia, mysłowickiego komendanta Krystyna Bebło, śląskiego komendanta Marka Rączkę oraz głównego komendanta Wiesława Leśniakiewicza.
– Ważna w tym obiekcie jest ta nowoczesna wizja tego miejsca. Będzie to obiekt szkoleniowy nie tylko dla strażaków stąd, ale także ościennych miast. Komora rozgorzeniowa, która się tutaj znajdzie, jest jednym z głównych obiektów szkolenia strażaków, którzy uczą się pracy w wysokiej temperaturze i przy dużym zadymieniu. – mówi gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.
Postępom prac będziemy się bacznie przyglądać – zgodnie z zapisami inwestycja ma zostać ukończona do grudnia przyszłego roku.
 

28.10.2013 r

Jest działka pod komendę PSP w Mysłowicach. Miasto przekazało Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach działkę pod budowę nowej komendy. Ma ok. 14,5 tys. m kw i mieści się przy ul. Mikołowskiej (rejon skrzyżowania z ul. 1000-lecia Państwa Polskiego). Stary Budynek KM PSP jest z 1896 roku i nie ma możliwości jego rozbudowy. Z ledwością mieszczą się tu zwłaszcza… wozy strażackie. Szacowany koszt budowy jednostki to ok. 25 mln zł. Plan jest taki, aby sfinansować ją z zewnętrznych środków – tj. pieniędzy unijnych oraz wojewódzkiej i krajowej Komendy PSP.
Działka pod komendę PSP w Mysłowicach. Są już pieniądze na projekt
– Jesteśmy szczęśliwi z powierzenia nam spełniającego nasze oczekiwania gruntu. Pozyskaliśmy już również środki z budżetu Komendy Głównej PSP, około 400 tys. zł, które  przeznaczymy na opracowanie projektu budowy planowanej inwestycji – mówił komendant PSP w Mysłowicach, Krystyn Bebło.

Źródło: http://myslowice.naszemiasto.pl/artykul/jest-dzialka-pod-komende-psp-w-myslowicach-nowa-straznica,2047110,artgal,t,id,tm.html

 

 

Przejdź do treści
Wersja kontrastowa
Zwiększ wielkość czcionek
Zmniejsz wielkość czcionek