Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa, tuż przed węzłem Brzęczkowice, doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego oraz autokaru, którym jechali żołnierze wracający z ćwiczeń. Do zdarzenia doszło na 349 kilometrze autostrady, około godziny 12:00. Z niewyjaśnionych na tę chwilę przyczyn kierujący tirem wjechał w autokar. W wyniku zdarzenia pięć osób zostało poszkodowanych.

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie od SI WCPR o zderzeniu samochodu ciężarowego z autobusem na 349km Autostrady A4 w kierunku Krakowa.  Na miejsce zdarzenia zastępy PSP oraz ZRM dotarły jednocześnie. Na miejscu zdarzenia zastano:
1. rozbity autobus Bova z w którego tył uderzył samochód ciężarowy. Autobus poruszał się prawy pasem a po uderzeniu zatrzymał się na pasie awaryjnym  Autostrady A4 kierunek Kraków.
2. samochód ciężarowy Mercedes Actros  z naczepą, który poruszał się prawym pasem, po uderzeniu w autobus zjechał na środkowy pas rozdzielający autostradę i zatrzymał się na lewym pasie Autostrady A4 kierunek Kraków.
3. w obydwu samochodach doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych: olej silnikowy, płyn chłodniczy.
Działania zastępów PSP i ZSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz zablokowaniu ruchu drogowego na lewym pasie autostrady oraz pasie awaryjnym prawym. Zastępy SP oraz ZRM przystąpiły do ewakuacji osób podróżujących autobusem w miejsce wyznaczonej zbiórki (trzydziestu ośmiu żołnierzy , 16 Batalion Powietrzno Desantowy w Krakowie oraz kierowca – osoba cywilna). W miejscu wyznaczonej zbiórki została zabezpieczona osobista broń żołnierzy, nad którą nadzór sprawowali żołnierze. Dowódca plutonu przekazał informację o trzech poszkodowanych żołnierzach, którzy wychodząc z autobusu mieli wykonane własnoręcznie opatrunki osłaniające. Obecny na miejscu zdarzenia ZRM podjął decyzję o przetransportowaniu rannych żołnierzy do Szpitala w Mysłowicach. O godz. 12:33 w porozumieniu z Policją podjęto decyzję o całkowitym zablokowaniu Autostrady A4 w kierunku Krakowa. W samochodzie ciężarowym oraz autobusie odcięto klemy akumulatorowe. Strażacy oraz pracownicy obsługi autostrady  przystąpili do usuwania płynów eksploatacyjnych z rozbitych samochodów przy pomocy sorbentu oraz dyspergentu. Zużyto około 230 kg sorbentu i 10 litrów dyspergentu. Podczas prowadzonych działań, kolejne dwie osoby zgłosiły dolegliwości bólowe. Obecny na miejscu zdarzenia ZRM przetransportował mężczyzn do Szpitala w Mysłowicach. Około godz. 13:30  na miejsce zdarzenia przybyła Żandarmeria wojskowa, która dodatkowo wdrożyła obowiązujące procedury wojskowe: zadysponowanie autobusu do odwiezienia pozostałych żołnierzy z miejsca zdarzenia, oraz wojskowej karetka zadysponowana do Szpitala w Mysłowicach. O godz. 13:29 Autostrada A4 została udrożniona. Na miejscu zdarzenia Policja prowadzi czynności dochodzeniowe mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Ciągnik siodłowy z naczepą oraz autobus został odholowany przez obecna na miejscu zdarzenia pomoc drogową.

Źródło: http://itvm.pl/2017/07/13/wypadek-a4-tir-wjechal-autokar-zolnierzami/

Wprowadził: mł. asp. Przemysław Dudkiewicz

 

Przejdź do treści
Wersja kontrastowa
Zwiększ wielkość czcionek
Zmniejsz wielkość czcionek